top of page

Zikir

 

Zikir; anmak, hatırlamak, yâd etmek demektir. Kur’an da ise Mevla’mızın buyurduğu ayetler ışığında açıklama yapalım.

 

Bakara süresi-ayet:152
(Siz beni zikredin ki bende sizi zikredeyim…) buyuruyor. Buradaki manada yüce mevlamızı zikretmek hiç bir zaman hatırdan çıkarmamak gerekir. Zira biz O nu hatırlarsak  darlıkta ve bollukta O da bizim her türlü işlerimizi hem bu dünyada hem de ahirette bizi hatırlayacaktır inşallah. Zaten  mevlamız öyle buyuruyor.

 

ŞİDDETLİ   ZİKİRE MİSAL AYET

 

Bakara  süresi-ayet: 200
(Hac dönüşünü tamamlayıp döndüğünüz zaman, babanızı nasıl bağırarak; baba, baba, baba dersiniz ya; işte ondan daha şiddetli Allah ‘ı  zikredin ) Burada âlimler ve evliyalar tefsirde ise; bir tarlanın başında babası diğer tarlanın başında da oğlu olup babasını çağırması gibi diyorlar.

 

Araf süresi-ayet:205
(Allah’ı  gizli ve açıktan içten yalvararak kalp ten zikredin…) Burada hem Nakşibendî hem de Kadri tarikatı için işaretler vardır. Ayrıca Nakşî  için günlük tek başına yapılan zikir içinde işaret edilmektedir. Tasavvuf ehli için mevlamız Araf  süresi 201. ayette ise (Takva sahipleri varya, şeytan onlara geldiği zaman; onlar daima Allah’ı zikrederler.) buyuruyor.

 

Ahzab süresi- ayet: 41–42
(Ey iman edenler; Allah’ı  hesapsız, çok çok zikredin. Sabah ve akşam) buyuruyor. İşte yüce rabbimizi zikretmenin, O’na yaklaşmanın, onu ne kadar çok zikredersek Onunla berber olmak en güzel bahtiyarlıktır. Allah ile beraber olan insan hiç kimseye zarar veremez. Kötü düşünemez. Her zaman insanlara  faydalı olur. Fakire, yetime, öksüze yardım eder. Hiç kimseyi kusur ve kabahatinden dolayı hor görmez. Bu kişiler ümmet-i Muhammed’e dua ve niyazda bulunurlar. İnsanlar içinde hidayet vesilesi olurlar.  Kötü huylu kişiler içinde Allah ‘dan islah olmaları için çalışırlar. Allah’ı zikreden dervişler, kişiler, her zaman yurdumuzun, milletimizin birlik ve beraberliği için dua ve niyazda bulunurlar.

 

Ankebut süresi ayet: 45
(Zikrullah en büyüktür. Allah yaptıklarınızı bilir.)  Buradaki manada yüce mevlamızı zikretmenin ne büyük olduğunu vurguluyor. Çünkü zikirde riya yok, gösteriş yok, gıybet yok, fitne yok, dedikodu yok, maddi menfaat yok. Sadece maneviyat var, Allah’ı zikretmek var. Çünkü buraya gelen kişiler sadece Allah ‘ı düşünerek gelirler ve zikrini, fikrini, şükrünü yapıp dağılırlar. Onun için zikir büyüktür.

 

Zuhruf süresi Ayet: 36
(Kim Allah’ı zikretmez de yüz çevirirse biz O kişiye şeytanı musallat ederiz. Artık onun arkadaşı şeytandır.)buyuruyor. Burada yüce mevlamız açık olarak bildirmiş. Eğer senin arkadaşın zikir, fikir, şükür. Bunlar olursa ne mutlu. Çünkü önce cennet daha sonra Allah ve Resulü, cemalullah vardır. Mevlamız mübarek eylesin. Diğer bir hususta ise senin arkadaşın bunlar olmazsa o zaman şeytan ve arkadaşları olacaktır. Allah muhafaza. Şeytan arkadaşı olan insanlar önce, kötü yerlere kötü işler yaparlar. Sonra da direk (tövbe etmezse) cehenneme atılırlar. Mevlamız bu gibi insanları hidayete erdirsin.

 

Ali İmran suresi Ayet:191
(Allah’ı otururken, ayakta iken, yan yatarken, bile zikret. Yerin ve göğün yaratılışını tefekkür edin)
Allah’ı zikretmek o kadar basit ve kolay ki; yeter ki onu sevelim ve ondan korkalım. Ona ulaşmak için, ona kavuşmak için ne güzel kolaylıklar var. Her zaman ve her yerde Mevlamızı tefekkürle zikredersek, işte asıl kurtuluş budur. Yüce Rabbimiz cümlemizi her zaman ve her yerde kendisini zikreden, şükreden bahtiyar kullarından eylesin.(âmin)

 

Nisa suresi Ayet: 103
(Namazı kıldıktan sonra, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrediniz.) buyuruyor.Daha nice ayetler vardır ki burada maksadımız Mevlamızı anmaktır (zikretmek) ona kavuşmak, onunla beraber olmaktır. Onu zikreden onunla beraber olur. Onunla beraber olan hiçbir kötülük yapamaz. Kötülük düşünemez. Her şeye sevgi ve hoşgörü ile yaklaşır. Yaratılanı sevecektir. Yunus divanında; yaratılanı sev yaratandan ötürü. İşte olmak istediğimiz bu. Yolumuz Yunus ve Mevlanaların yolu; Mevlamız layık eylesin. (âmin)

                   

                ZİKİRLERİMİZ

           EUZU BESMELE ÖLÜMÜ HATIRLAMAK

100--- defa   Estağfırullah El azim

100--- defa   Allahümme salli ala seyyidina Muhammed'in

Ve ala alihi ve sahbihi vesellim.

 

100--- defa La ilahe illallahül  melikül hakkul mübin.

                    1- defa Elem Neşrahleke - i şerif

                    3- defa  İhlas-ı şerif 

                    1- defa Fatiha-ı şerif 

                    1- defa  Ayetel kürsi

                              DUA

Ya ilahel âlemin okuduğum surelerin zikir ve salaveti Şeriflerin 

Sevabını evvela peygamber efendimizin mubarek ruhu şeriflerine

Ve Bütün  peygamberani izam, sahabeyi kiram, evliya-i arifin,

meşayihin Ve müridin, ehli iman ve ehli islamında ruhlarına,

pirimiz hacı Halil ef. Hz.lerinin mübarek ruhuna ,

Murşidimiz hacı Hüseyin Yıldız ef. Hz.lerinin Mübarek ruhu şerifine

ve sadık ihvanatının  ruhaniyetine hediye eyledim Mevlam kabul eyle 

Ya Rabb.

5 Dakika--- Rabıta-i şerif 

3000        --- defa Allah

1               --- defa Celle celalüh

​​

 • Muhakkak Allah emaneti ehline vermenizi emreder

 • Allah-ü Teâlâ’nın sevgisi

 • Fetret Devresi

 • Hacı Babamızın Evlatlarına Nasihatları

 • Hacı Babamızın Halifeleri

 • İmtihan Dünyası                    

 • Allah ve Resülü’nün dilinden dökülen inciler 

 • Peygamberimiz Bir Sohbetinde buyurdular ki

 • Sohbet

 • Takva

 • Tasavvuf

 • Yaratılanı severiz yaratandan ötürü

 • Zikir

 • Hz.YUNUS ‘ dan (K.S.)

 • Rabıta ile İlgili Âyetler Kudsi Hadisler ve Hadisi Şerifler

 • Letaife Hamse

 • Mürakebe Makamları

 • Nebî âşığı şair Nâbî

 • Dervişin Geliş, Gidiş Halleri

 • Takdir

 • Kişinin Sevgisi

 • Nakşibendi Tarikatının Kaideleri ve Kandilleri

SAYFALAR
bottom of page